12 Haziran 2017 Pazartesi

Suyu En İyi Yansıtan Ressam…


ABD’li ressam, Reisha Perlmutter’in tabloları görenleri büyülüyor. Su altı dünyasından ilham alan sanatçı tuvallerinde harikalar yaratıyor.

Fotorealizm akımından etkilenen sanatçının tablolarını gerçeklerden ayırmak olanaksız. Fotorealizm , (fotogerçekçilik, süperrealizm, hiperrealizm, hipergerçekçilik, aşırı gerçekçilik) adıyla da anılıyor. Sanatçılar fotoğrafı tuvale yansıttıktan sonra üzerini boyayarak çalıştığı objelere gerçekmiş izlenimi vererek çalışmalarını tamamlıyor. 

Fotorealist sanatçıların sayısı bir yandan artarken, diğer taraftan da eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. Fotoğraftan birebir aktarılan tüm çalışmalar için de eleştiriler aynı yönde. Bu tarz çalışmaların yaratıcılığı ve özgünlüğü yok ettiği söyleniyor. Hele ki çalışmalarını sırf bu doğrultuda gerçekleştiren sanatçıların monotonluğu teşvik ettiği de yorumlar arasında.
.
Fotorealist olmasa da resimlerini aynı görecelikle tamamlayan ressamların çalışmalarını gördüğümde, bir hayli etkilenmiştim. Kendine özgü tarzda yapılan bu resimler çizilen objeleri fotoğraf kareleri gibi canlı yansıtıyordu. Aşırı gerçekçi akımla oluşturulan çalışmaları andırmasına rağmen, zihinden yaratılan imgelerle tamamlanan resim, hem canlı gibi görünüyor hem de yaratıcılığın derinliğini ortaya çıkarıyordu.

Belki bende sığ bakış açısıyla değerlendiriyorum Fotorealist çalışmaları. Amaç fotoğrafı yansıtmaksa, bakanın zihninde ne yaratabilir ki? Yüzü en ufak ayrıntılarına kadar aktarırken yoğun emek sarf edildiğine dair şüphem yok, resim tuvale aktarıldığında da aynı özen gösterilmiştir muhakkak. Yalnız benim bakış açıma göre, resmin aktardığı ve zihinde karşılık bulduğu imgeler sanatı geliştirir, büyütür.

Sezar’ın hakkı Sezar’a verilecekse bu konuda yetkinliği olanların yorumları daha sahici olacaktır kuşkusuz. Reishi Perlmutter’in, su altındaki karmaşıklıktan ve derinlikten etkilenerek yaptığı çalışmalar, fotorealistlere farklı bir bakış açısı kazandıracaktır kanımca. Su ve insan ikilisi bir araya geldiğinde, ferahlık, duruluk ve canlılık etkisi uyandırıyor zihinlerde.

Konu sanat olunca, akan sular durur. Duran sular bir ressamın fırçasında yol bulur. İyi bir esere imza atan sanatçılar ise hangi asırda olursa olsun tüm zamanlara meydan okur. Öyleyse, sanatçıların güzeli gören gözlerine, bakanında sanata değer veren gönlüne sağlık…
                                                           

Kaynakça: www.haberler.com*Fotoğraflar, google'dan

12 yorum:

Ebemkuşağı dedi ki...

Tek kelimeyle harika...

Mutlu Yaşam dedi ki...

Bayıldım cidden ya çok iyi.. :)

Mukaddes'in Kaleminden dedi ki...

Aynen öyle:)

Mukaddes'in Kaleminden dedi ki...

Aynen:)

Daha Mutlu Yaşam dedi ki...

Çok güzel fotoğraflar :)) Sanatı çok severim ben de :))

ACEMIDEMIRCI dedi ki...

Güzel tablolar. Işıklar, kırılmalar...

Mukaddes'in Kaleminden dedi ki...

Evet, yazılarınızda rastlamıştım.:)
Sevgiler...

Mukaddes'in Kaleminden dedi ki...

Aynen, sahici gibi:)
Sevgiler...

ezgi dedi ki...

Muhteşem çok gerçekçi

Mukaddes'in Kaleminden dedi ki...

Sevgili Ezgi, aynen, aslı gibi duruyor.
Sevgilerimle...

bücürükveben dedi ki...

Muhteşem!...

Mukaddes'in Kaleminden dedi ki...

Bence de enfes...