24 Temmuz 2017 Pazartesi

Kardan Adam, Harry Hole ve Jo Nesbo


Jo Nesbo, dedektifiyle seri katili hiç umulmadık yer ve zamanda yakalatma becerisine sahip olunca yazdığı romanların çoğu beyaz perdeye de uyarlanıyor.  Okuduğum diğer romanları filmlerden güzel bulsam da Jo Nesbo’nun romanları hakkında aynı şeyleri söyleyemem. Karakter sayısını epeyce artıran yazar, durağanlık ve aksiyon arasındaki dengeyi iyi kurmuş. Okuduklarımdan canlandırdığım kadarıyla dedektif Harry Hole; keyfine düşkün, ağırkanlı, merhametli, insanlarla iyi iletişim kuran bir kişi. Peki, nasıl oluyor da yaptığı ters köşelerle seri katili ansızın yakalıyordu? İşte o da Jo Nesbo'nun kurgulama becerisi. Okuyucularına mükemmellik ve sıradanlığın herkeste var olduğunu göstermek istemiştir belki de.  

****

Kardan Adam'ın konusuna gelince, yılın ilk karı yağdığında bir kadın ortadan kaybolur. Kadınlar evli ve çocukludur. Kaybolanlar bir daha evlerine dönmez. Olay mahalline insanı ürkütecek bir şekilde hazırlanan kardan adam bırakılır. İlk cinayet, üstünde fazla durulmadan geçiştirilse de yirmi dört yıl sonra dedektif Harry Hole'e gelen imzasız mektup cinayetlerin yeniden incelenmesine ve seri katile adım adım yaklaşılmasına neden olur. Dedektif seri katili bulmak için çözüm ararken artık bu oyunun hem başrol oyuncusudur hem de seri katilin nefesini ensesinde hissedecek edecek kadar yakındır ona.

Kitabın yazarı Jo Nesbo, 1960 yılında Oslo’da doğmuş, deneyimlediği birçok işin ardından şarkı sözü yazarlığında başarılar elde etmiş. Söz yazarlığında kelimelere ne kadar hükmettiğinin farkına varıp roman yazmaya başlamış. Kardan Adam, olay örgüsünü çok iyi kullandığı, durağan ama sıkıcı olmayan, polisiye tarzı romanlarından.

Taksicilikte yapan yazar, değişik insanlarla bir arada olmanın getirdiği gözlem ve sezinleme deneyimini de bu mesleğe bağlıyor. Kurguladığı olaylarda o denli güçlü bir hissiyat bırakıyor ki yazdıklarına ikna etmeye zorluyor. İkna olduğunuz sırada da saf değiştiriyor. O mu katil, bu mu?

Son sayfalara doğru ilerlerken okuyucusunu seri katilin peşine takan dedektifin beklentileri ise muamma. Katili yakalamak istiyor ama kahraman ilan edilmekten hoşlanmıyor. Olayları analiz ederken takındığı tavır ise dikkatli, insancıl ve vicdanlı.  Konu insan olunca hata yapması da her zaman olası.

Harry Hole, Jo Nesbo’nun şekillendirdiği dedektif. Tuttuğunu koparıyor ama onunda zaafları var. Alkolik ve kadınlara düşkün olmasına rağmen bağımsızlıktan hoşlanıyor. Güçlü profiline nazaran onunda basit sayılabilecek korkuları var. Amirlerine işi nedeniyle bağlı gibi görülse de kendi kararları doğrultusunda birçok olayı çözüyor.

51 dilde 28 milyon okura ulaşan Kardan Adam, gerek yazarıyla gerekse dedektif Harry Hole karakteriyle okuyanlarının gözünde, mükemmellikten uzak, sıradan bir insan profili çizerek,  güçlü-zayıf, ihtimal-kanıt arasındaki mesafeyi makul ölçülerde irdeliyor. Harry Hole, çoğumuzun beklediği süper kahramanlardan değil yani. Bildikleri doğrultusunda ilerleyen, bu nedenle de çoğu zaman özel yaşamı tehlikeye girerken, işini de sıkıntıya sokan bir dedektif.

Kimi zaman merak, bazen de heyecanlı anlatımı nedeniyle Kardan Adam, polisiye, gerilim sevenler için okunabilecek türde bir roman. Polisiye romanlar, tercih sebebim olmasa da olayları sezgisel bir kavrayışa sürüklemesi ve okuyucuyu her an canlı tutması bakımından farklı bir yere sahip. Okumak isteyenlere keyifli ve heyecanlı vakit geçirmelerini diliyorum.

Kitabın Künyesi

Kitabın Orijinal Adı: Nemesis - Kardan Adam (2013)
Kitabın Yazarı: Jo Nesbo
Türü: Polisiye, gerilim
Sayfa Sayısı: 503
Yayınevi: Doğan Kitap
Doğan kitapevi tarafından yayınlanan diğer kitapları: Şeytan Yıldızı (2014), Kurtarıcı (2015)*Fotoğraflar, google'dan


6 yorum:

Daha Mutlu Yaşam dedi ki...

Güzel bir polisiye gibi :)

Mukaddes'in Kaleminden dedi ki...

Sherlock Holmes kadar olmasa da idare eder.:)

Kağıt Salıncak dedi ki...

Yazarı hiç okumamışım :((

Mukaddes'in Kaleminden dedi ki...

Kitapları çok fazla değil ama yok satıyor.
Oluşturduğu dedektif karakteriyle adından uzun süre söz ettirecek gibi.:)

Saadet Uslu dedi ki...

Hiç okumadığım bir yazar ama severim polisiye romanları. Aklımda bulunsun

Mukaddes'in Kaleminden dedi ki...

Anlatımı ve tarzı farklı ama diğer polisiye romanlara nazaran durağan seyirde.