10 Eylül 2017 Pazar

Yazmak Kelimelerle Hayatın Rotasını Bulmaktır

Rengârenk düşen güz yaprakları gibi kimi zaman yittik kimi zamanda eksildik. Her yaprak düştüğünde daha bir arındık belki de umutlandık. Yeniden çoğalmak için hayaller kurduk. Kimi zaman eyleme geçti isteklerimiz bazen de düşündüğümüzle kaldı.

Aynı amaca hizmet etmek çoğalmanın en kısa yoludur belki de. Bir şiir, bir öykü, bir anı, bir makale derken gönül kapıları birkaç kelimenin ardından aralanarak nihai yolunu bulacaktır elbette. Yaşanılanlar birbirini sarmalayınca o şiir, o öykü yazan kadar okuyanın da olur. Okumanın hüneri kadar yazmanın marifetleri de çoktur.


Çoğalmak her haliyle güzeldir, sonbaharda düşen güz yapraklarının aksine. Yeter ki içerisinde iyilikler, güzellikler barındırsın. Yapraklarını dökerken bile umut taşır hazan mevsimi.  Yeniden doğuşu, doğanın yeniden canlanacağını muştular çoğu zaman. O yüzden vazgeçilmezdir. Bir tarafı ayrılıklara, diğer yanı da görkemli coşkunluğa gebedir. Tıpkı insanlar gibi…

İnsan sıcaklığı somut. Duygudaşlıkla hissedilir, birkaç güzel kelimeyle hayat bulur, kalp atışlarıyla duyulur, yürekler yakınlaşınca engeller yok olur. Bu nedenle olmalı, “Birbirini anlayan iki yürek kadar yakın mesafe yoktur” cümlesi haklılığından ödün vermeyerek tüm mesafelere meydan okur.

Yerli yerinde kullanılmış bir “merhaba” kadar, sıcak bir yol var mıdır ki arayanlara?

Hayatın tüm keşmekeşliğini kabullenmiş derviş edalı “eyvallah” gibi.

Kolaylıkla affedilse ihanetler, kora dönmeseydi sevdalar, iz bırakmasaydı ayrılıklar kağıtlara dökülür müydü ki duygular?

Madem öyle sözcükler yaşamalı. Yaşanılanlar, hayaller, düşler şiirlere dönmeli. Kelimelere dökülmeli yazılmamış tüm masallar. Kelimeler sürpriz misali yapışınca dudaklara, bazen de acıyı söyler. Dil yarası derler, bunun adına. Lakin kelimelerin ustasıysa yazan, acıları bal, hüzünleri ham yemişlere dönüştürür.  Öyle hamdır ki meyveleri tatmadan büyüsü kalır içinde, tatsan buruk lezzeti damağına yapışır. O yüzden olmalı yazmak büyük bir iştir. Hele ki yazan her daim aynı keyifle duygulara dokunuyorsa.

Kelimeler de büyüktür. Birleştiriyor ve çoğaltıyorsa. Anlamını yitirmemişse, değeri okudukça artıyorsa kelimelerin gücüne erişilmez. İyilikten, güzellikten dem vuruyorsa, değdikçe hüzünleri okşuyorsa ondan vefalı dost olmaz. Dünya küreselleşti de küçüldü derler ya, asıl mesafeleri azaltan kelimelerin hükmüdür. Gerisi can sıkıcı hikâye. Dünya küçüldükçe bizleri büyüten en büyük araçtır kelimelerin sihirli dünyası.

Yazmak, kelimelerle hayatın rotasını bulmaktır. Kelimeler bu denli eşsiz dünyanın kapılarını aralarken, özneleri de ayrı bir tat katar yazılanlara. Yazılan her yazı, yürekten kopup geliyorsa, içten içe bir mutluluk seziliyorsa, hüzün yürekten çıktığı kadar samimiyse, ister kişisel blog olsun, ister büyük kitlelere hitap etsin, isterse karalama kâğıdına dökülen mısralar olsun hepsi de aynı amaca hizmet eder. Hepsi de birleştirir, bütünleştirir. Çoğaltır büyümek isteyenleri. Yeter ki yürekten yazılsın…


26 yorum:

Halil GÖNÜL dedi ki...

Ne güzel anlatılmış, şiirsellik var bu yazıda, aktı gitti her satır, bittiğine üzüldüm. :)
Yüreğinize ve kaleminize sağlık. :)

bücürükveben dedi ki...

Ne kadar güzel yazmışsın sevgili Mukaddes, çoğu yazar böyle edebi yazamaz, ben hayatta beceremem mesala. Allah o yeteneği vermemiş. Bu da doğal ama hepimiz yazabilseydik olmazdı. :) Ne yazarsak yazalım içimizden geldiği gibi yazalım, samimi içten olalım. Dediğin gibi yürekten yazalım. Sevgilerimle, eline, emeğine sağlık. :)

meczup yazar dedi ki...

Gerçekten muazzam bir paylaşım olmuş. Sizin yazılarınız öyle muazzam ki okudukça insanın okuyası geliyor. Kelimeler birbirleriyle öyle bütünleşmiş ki kurulan cümleler insanı alıp farklı diyarlara götürüyor. Gerçekten yayınlarınız bir öykü hatta bir roman tadında.
Kaleminize, yüreğinize, emeğinize sağlık. Saygı ve sevgilerimle.

Arif öztürk dedi ki...

Kelimelerin gücüdür belki bizi ayaklandıran. Çok güzel bir yazı. Kaleminize sağlık. :)

Daha Mutlu Yaşam dedi ki...

Yazalım öyleyse dostum :))

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Halil Bey,

Beğeniniz için teşekkür ederim. Duygularınıza hitap edebildiysem ne mutlu. Sevgilerimle:)

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Müjde ablacığım,

Beğenin ve içtenliğin için teşekkür ederim. Ne yaşarsam yaşayayım yazarken keyif alıyorum. Ben de senin yazılarında o samimi havayı teneffüs ediyorum.

Yorum için teşekkür ederim, sevgilerimle:)

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Sevgili meczup yazar,

Yazan kadar okuyanda aynı havayı teneffüs ediyorsa, paylaşımlar amacına ulaşır diye düşünüyorum. Çok teşekkür ederim, güzel duygu ve düşüncelerin için.

Senin de yüreğine sağlık. Sevgilerimle.:)

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Arif Bey,

Beğeniniz için teşekkür ederim. Size katılıyorum, kelimelerin gücünün yaşamımıza etkileri inkar edilemez. Sevgilerimle:)

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Sevgili Yurdagül,

Yazalım öyleyse:)

Handan dedi ki...

Yeter ki yürekten yazılsın :)

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Aynen sevgili Handan:)

incinin dünyası dedi ki...

Ne kadar güzel yazmışsınız,ne kadar güzel dile getirmişsiniz.
Kelimelerin anlamı, gücü okadar sade ve derin ki inanın çok beğendim.
Yazılarınızı büyük bir heves içinde ok uyorum

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Görüşlerin ve beğenin için teşekkür ederim, sevgili İnci.
Sevgilerimle:)

nilgün aydın dedi ki...

Kesinlikle kelimelerin gücü. Kalemine sağlık...

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Aynen Nilgün Hanım, teşekkürler...

Merih'in Atmosferinde dedi ki...

"Yaz dostum"
İçtenliğinden zerre kadar ödün vermeden.
Tebrik ederim.

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Teşekkür ederim, güzel yorum ve temenniler için.
Sevgilerimle...

Saadet Uslu dedi ki...

Kaleminize sağlık, yazmak-yazabilmek ne güzel.)))

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Teşekkür ederim, yazmak bence de güzel:)

Kağıt Salıncak dedi ki...

Kelimeler yürekten gelince gerçekten hissediliyor :)) Kaleminize sağlık :))

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Teşekkür ederim, sizinde gönlünüze sağlık:)

Abdullah Tığ dedi ki...

Mukaddes ablam, daha öncede yazma konusunda böyle bir paylaşım daha yapmıştınız. Büyük bir keyif ile okumuştum. Bu paylaşımınız da onun devamı niteliğinde olmuş. Keşke herkes sizin gibi düşünüp yüreği ile yazmayı bilse. Sizden öğreneceğimiz çok şey var. Çok iyi yazmasam da kelime rotası anlamında sadece yüreğimden gelenleri ne varsa yazmaya özen ve dikkat ediyorum.
Saygılarımla.

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Estağfurullah Abdullah kardeşim. Ben bu konuda yazmayı seviyorum aslında. En güzel yazılar samimi içten olanlar, dediğin gibi. Aynen sen yazılarında hatta yorumunda bile yürekten yazıyorsun. Yüreğe dokunan yazılar insanda derin izler bırakıyor sanki.

İyi Pazar'lar dileklerimle, sevgiyle ve dostça kal kardeşim.

Abdullah Tığ dedi ki...

Mukaddes ablam, yazma konusunda güzel yerlere temas ediyorsunuz. Kaleminize sağlık, yazma arzunuz daim olsun. Sizden böyle güzel şeyleri duyduğuma mutlu oldum. O yazının yürekte bir izi varsa izleri de muhakkak derin oluyor. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.
İyi bilmukabele bende iyi pazarlar dilerim esenlikler dilerim.
Saygılarımla.

Mukaddes'çe Konuşan Satırlar dedi ki...

Yazmak, yaşadıklarını kaleme yansıtma işlevi olduğundan güzel şey kardeşim. Terapi niyetine insanı rahatlatıyor. Hoş dileklerin ve temennilerin için teşekkür ederim, dileklerin hepimiz adına olsun.

Nice yazılarda buluşmak ümidiyle, sevgi ve selamlar...