11 Haziran 2018 Pazartesi

# Blog günlüğüm

Dijital Medya Blogların Sesi Olmalı
Kişisel deneyim ve tecrübelerimizle yön verdiğimiz blog dünyası yeni yazarlarla yoluna devam ederken, bir yandan da çoğu blog ardı ardına kapanıyor. Hızla gelişen bilişim çağında gereken güncellemelerden uzak kalmak, aynı kapsamda içerik üreten blogların artması, okuma oranının hızla düşmesi, blog yazarlığının meslek haline dönüşmemesinden kaynaklanan denetimsiz ortam, blog yazılarına sadece blog yazarlarının itibar etmesi gibi etkenler, blogların kapanmasına neden olmaktadır. 

Güncellemeler Bloglar İçin Önem Taşır 

Blog dünyasına girildiği andan itibaren özgün içerikler kadar güncellemelerinde önem taşıdığı anlaşılır. Bu oran kişiler arasında farklılık yaratsa da belli aralıklarla bloglara yazı ilave etmek, sitenin dinamik olmasını sağlayıp, canlılığını artıracaktır. 

Bloglar Gündemi Takip Etmeye Yarayan En Önemli Bir Araçtır 

Her ne kadar gündemi, TV, gazete gibi yayın araçlarından takip etsek de son zamanlarda bilişim sektöründeki gelişmeler göz önünde tutulduğunda, dijital medyanın etkisini de göz ardı edemeyiz. Haber siteleri, gazetelerdeki köşe yazılarının internette de yer almasının yanı sıra bloglarda yer alan gündeme dair içeriklerde takip edilebilir. 

Bloglar Medyada Gereken İlgiyi Görüyor mu?

Blog sayılarının gittikçe artmasına rağmen, bloglar gereken ilgi ve alakadan yoksun. İlgisizlik, denetimsiz ortamın artmasına neden olurken, dev gibi biriken kontrolsüz, yanlış, eksik bilgi insanları yanıltmaya gerçek ve doğru bilginin yayılmasında etken olan güven ortamının zedelenmesine yol açıyor. 

Samimiyet bloglarda ne kadar önemliyse gerçek bilgileri yansıtmak da o denli faydalı. Çünkü yaratılan güvenilir ortam reel bilgilerle donanmalı. Eksik ya da tam anlamıyla sonucundan emin olmayan konular, toplumun sağ duyusu üzerinde etkili olacağından bilhassa sağlık gibi şakaya gelmeyen kategorilerde yazı yazmak, uzman kişilerin denetimi dahilinde olmalıdır. Bloglarda şu an yaşanan durum, blog yazarlarının birbirini okumasından öteye gitmiyor. Hal bu ki gelişen teknoloji blog yazarlığını ileriye taşımalı. 

Bilişim sektöründeki hızlı gelişmeye rağmen, blog dünyasının geriden takibi medyanın bloglara gereken özeni göstermemesinden kaynaklanıyor. Blog dünyasındaki sahipsizlik, her geçen gün yeni blogların açılmasını körüklerken kaliteli içeriklerle donanmış blogların sessiz sedasızca kapanması, blog dünyasındaki denetimsizliğin ve sahipsizliğin göstergesi.

Blog Yazarlığı Meslekten Sayılmalı…

Blog yazarken bir yandan duygularımızı aktarırken, diğer yandan da düşünce üretimine katkıda bulunuyoruz. Sarf ettiğimiz emeği de göz önünde bulundurursak bir yazıyı yayın aşamasına getirene kadar bu uğurda harcadığımız zamanı keyifli bir uğraş olarak niteliyoruz. Buna rağmen zaman, emek birleşeni bir araya gelince meşgalenin meslekten sayılması da beklenen bir durum. Bu konudaki görüşlerimi, daha önceki bir yazımda (*) belirttiğimden uzun uzadıya değinmek istemiyorum ancak blog yazarlığının meslekten sayılması konusundaki belirsizlik güncelliğini korumaya devam ediyor. 

Blog denilince aklımıza günlükler geliyor. Bir zamanlar öğretmenlerimizin de teşvikiyle günlük yazmayı alışkanlık haline getirsek de blogların bu konudaki farklılığını göz ardı etmemek gerekir. Şöyle ki günlüklerimiz o güne dair duygu ve düşüncelerimizi ifade etmemize yararken bir başka özelliği de bize ait olmasıdır. Belki bu yönüyle de yıllar yılı ilgimizi çekmeye devam etmiştir. Öfkemizi, sevincimizi, kırgınlıklarımızı dile getirdiğimiz bu iç dökümlerin kişiselliği kalemimizi dost edinmemize de etken olmuştur kanımca. Hal bu ki bloglar, günlüklerdeki kişisellikten biraz daha uzaktır. Günlükte olduğu gibi yaşadığımız duyguları kendimizle paylaşmadığımızdan bloglar nesnelliğini korur. 

Blog yazarlığının meslekten sayılması için tecrübe, deneyim, özgünlük, gözlem, dil ve anlatım özellikleri, güncellik, emek gibi unsurlar gerekli iken, açılan her blogun meslek kategorisine dahil edilip, edilmeyeceği hususu da yetkili medya organları tarafından belirlenmeli. Keza blog yazarlığı meslek haline getirilirse kaliteli blogların varlığını sürdüreceğine dair inancım tam. 

Dijital medyanın blogları gözlemlediği takdirde gerekli iyileştirmeleri yapmasını zaruri görüyorum. Çünkü ilerleyen zamanlarda yazılı, görsel basın kadar sanal basında yayıncılık sektöründe adından söz ettirecek. Medyaya dahil olabilmesi içinde ilkeler belirlenmeli. İlkeleri dahilinde bloglar meslekte yeni hedefler belirleyip, geliştirebilmeli.Etiket: Blog, yazar, meslek, basın, ilke
Fotoğraf: Google 
11.06.2018-14.48

5 yorum:

 1. Yeni, eski, bilgili, bilgisiz birçok kişi bu konuya değindi doğrusu fakat hiç kimse sesini çok da fazla duyuramadı. Ben Türkiye'de blogger kavramının yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Bloggerlara birçok firma ürün tanıtımı yapan, daha çok sosyal medyada varolduğunu düşünüyor. Ama durum bu değil. Malesef anlaşılmamız çok zaman alıyor. Umarım birgün hakkımız olanı elde ederiz. :)

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle katılıyorum. Ama sanki bloggerlar olarak bizde birlik olmalıyız diye düşünüyorum. Yani hak verilmez alınır.Biz birlik olup güç oluşturacağız ki insanları harekete geçirelim. Belki de o kaliteli içerik üreten ile üretmeyen ayrımını önce biz belirlemeliyiz. Bazı kıstaslar olmalı.

  YanıtlaSil
 3. Değerli blogdaşlarım, yorumunuz için teşekkürler. Selam ve sevgilerimle💗

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar.
  Ben, blog yazarlığının meslek haline getirileceğini pek sanmıyorum. Ancak, bloglar kendi aralarında farklı bir yerlere gelebilirler. İyi ve kaliteli bloglar takip edilir, diğerleri de bu iyi blogların arasında eriyerek kaybolurlar.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba. Benim umudum var, teknoloji ilerlediği müddetçe blog yazarlığı meslek haline gelebilir ancak yazılı basına olan rağbet azalır mı kısmı endişe verici. Umarım böyle bir şey olmaz, kalem ve kağıdın kokusunu hiç bir şeyle kıyaslanamaz. Sevgi ve selamlar.

  YanıtlaSil

Bu sitede yer alan yazıların tamamı, dilimkalemim.blogspot.com’un yazarı Mukaddes’çe Konuşan Satırlar’a aittir. Yazılarımın ve şahsıma ait görsellerin izinsiz olarak kopyalanması ya da kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. Aksine hareket edildiği takdirde, yasal işlem başlatılacaktır.