10 Ocak 2019 Perşembe

# Denemeler ve gündelik yaşam

Kitapların Ederi


Hava sıcaklığına rağmen, sokak kitapçısının önündeki kuyruk giderek artıyordu. Bir yanda dalgaların kıyıya vuran davetkar sesi diğer yandan okunmamış kitaplardan daha fazlasını seçme telaşıyla bir anda kendimi kitapçının önünde bulmuştum.

Kuyruğun giderek artmasıyla birlikte kitap tavsiyeleri de gırla gidiyordu. Bilhassa öğrencilerin imece usulü harçlıklarını birleştirerek poşetler dolusu kitaplarla sıradan ayrılması sevindiriciydi de bir bakıma.

Yeni kitaplar kadar ikinci el kitaplarında tezgahlarda yerini alması, ara sıra yapılan tatmin edici tenzilatlar tercihlerimiz için geçerli nedenlerdi. Elimdeki listeyi uzatırken, yanımda babaannesiyle birlikte kitap seçen gencin sohbetine tanık oldum. Babaannenin kitapların parasını ödeyecek olması kadar böyle bir seçime uzak olduğu da kurduğu cümlelerden belliydi. Gencin elinde Albert Camus'un Yabancı'sı ile Franz Kafka'nın Dönüşüm adlı romanı vardı. Babaannesi ise kitapların ince oluşu ile fiyatı arasında karşılaştırma yapıyor, aynı fiyattaki kalın kitapları almasını öne sürüyordu. Genç ve babaannesi arasındaki ısrarlı çekişme epeyce sürerken, pes eden genç istediği kitapları alamadan sıradan ayrıldı.

O gün yaşanan diyalogsuzluğu düşündüğümde, tek tesellim seçimlerinin farkına varan gencin istediği kitapları bir şekilde okuyabilmiş olmasıdır. Kitaplara gelince, kuşe kağıdına basılı olması, kaliteli sunumu ile değil, içinde yazılanlarla değer kazanır. Bir kitap yıllar yılı okunuyorsa, yazarın en büyük kazanımı budur. Maddiyat ile edebiyat birlikte yürümez keza.

👉Keyifli Okumalar👈Foto: Objektifimden16 yorum:

 1. Kitaplarla bağ kurmak salt bir iletişim değil, bende aynı zamanda "bağlanmak" denilen tutkulu eylemi de hayata geçiriyor. Kitaplarla ilişki durumum bu şekilde. Satın almaktan haz duyduğum kadar kütüphaneden ödünç almayı da sıklıkla tercih ediyorum. Bu da bağlandığım kitap edinme alışkanlığımda bana büyük kolaylık sağlıyor. Kitapların "eder"i kadar bir de "olur"ları var. Sırf popülerleşti diye ya da bu hususta bir potansiyel barındırıyor diye "pahalı" satılan eserler çok. Öylelerini de ben almak istemiyorum; neredeyse "aptal" yerine konmak hoşuma gitmiyor. Tüketim ekonomisinin bir penceresi de kitaplar üzerinde yürüyor. Sayende konu hakkında düşünmüş oldum, teşekkür ederim :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
 2. Ikinci el kitap kültür toplumumuzda hala oturmadı...inşallah bir gün olacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir zamanlar gayet iyi oturmuştu.
   Kendimden bilirim öğrencilik yıllarımda hep ikinci el alırdım.
   Selamlar...

   Sil
 3. Bu olay nerede gerçekleşti merak ettim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yerden çok zihniyet önemli olsa da babaanneye de bu tutumundan dolayı üzüldüm. O da öyle öğrenmiş, öğrendiklerinin yanlış olduğunun farkında bile değil. Olay Mersin'de geçti.

   Sil
 4. Sayfa sayısı ve fiyak sorunsalı sayıya mı veriyoruz parayı 😒

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfa sayısıyla kitabın ederine ulaşamayız ancak fiyat önemli bir unsur bazı kitaplar var ki fiyatı gerçekten çok fazla. Fakat bunun okumak için engel teşkil ettiğini düşünmüyorum. Çünkü kütüphanelere talep çok az. Biz de böyle bir alışkanlık oluşmadı.

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Ben de öyle. Muhtemelen hiç kitabı olmamış.
   Eğitim de almayınca kadın kendi doğrularıyla yaşamda var oluyor.

   Sil
 6. Babaannenin bakış açısına pes diyorum. Bu kafaların olduğunu bilmek gerçekten üzücü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadınların eğitimden mahrum kalmalarının acı sonuçları bunlar. Velev ki genç ondan örnek almamış. Kadınlar daha birçok sebepten dolayı okutulmalı ki bu olaylar azalsın.

   Sil
 7. Çok haklısın Mukaddes'ciğim. Maddiyat ile edebiyat yürümez. Gönül ve duygu işi bu. O genç için üzüldüm.Keşke istediği kitapları alabilseydi.Şükür ki biz istediklerimizi alıp okuyabiliyoruz. Sevgiler canım :)

  YanıtlaSil
 8. Tek teselli kitap tutkusu. Bu oluştu mu bir kez gerisi kendinden gelir. O gencin istediği kitapları günün birinde okuyacağı konusundaki fikirlerim net. Yine de bir insanın isteklerinin ertelenmesine üzülmemek elde değil. Şükür edeceğimiz o kadar şey var ki Ece abla, her şeye rağmen. Sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
 9. İkinci el kitapları severim. Hele bazıları hiç aklınızda yokken gelir kurulur ellerinize.

  YanıtlaSil
 10. Ben de sevenlerdenim. Belki de öğrencilik yıllarından kalma alışkanlıktan ötürüdür sevme nedenlerim. Sürprizse bir de okuması daha keyifli olur. Selam ve sevgilerimle:)

  YanıtlaSil

Bu sitede yer alan yazıların tamamı, dilimkalemim.blogspot.com’un yazarı Mukaddes’çe Konuşan Satırlar’a aittir. Yazılarımın ve şahsıma ait görsellerin izinsiz olarak kopyalanması ya da kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. Aksine hareket edildiği takdirde, yasal işlem başlatılacaktır.