9 Haziran 2019 Pazar

# Edebiyat&Kültür&İnsan

Ağaçların Gizli Yaşamı

Ağaçların Gizli Yaşamı, bir ormancının gözlemlerinden yola çıkarak aktarılmış bir kitap. Ağaçlar ile insanlar arasındaki  iletişimi gözler önüne sererken, doğaya saygı Peter Wohlleben'in kaleminden ustaca dile gelmiş.  Bu kitap bilimsel verilere dayanarak yazılmış bir kitaptan öte gözlem ve tecrübe esasına dayanarak, Orman Müdürlüğündeki görevi sona erdikten sonra ağaçların gizli yaşamı ile iç içe olan Peter Wohlleben'in bilgi ve deneyiminin yanı sıra doğaya olan hürmetkar tutumunu da yansıtmış.

İnsanların kendine has dünyasında, varoluş süreçleri nasıl ki yardımlaşma esasıyla varlığını koruyorsa yazar aynı birlikteliğin ağaçların dünyasında da benzer şekilde yürüdüğünü dile getiriyor. Bir ağacın yaprakları azalıp, kurumaya başladığında veya tükenmeye yüz tuttuğunda diğer ağaçlar onu ayakta tutmak için çabalıyor. Nasıl mı? Kökleri aracılığıyla eksik olanı bütünleşerek tamamlıyorlar. Şekeri mi eksik, suyu mu az? Sorun neden kaynaklanıyorsa düzeltmek için çaba gösteriyorlar.
Dahası da var! Bizler gibi aralarında konuşup sohbet ediyorlar. Varlıklarının devamını bir şekilde sağlamak için ailelerini günden güne genişletiyorlar. Onlarında bir soyu var. Türleri arasındaki alışverişleri insanları bile imrendirecek cinsten.

Canlı ibaresindeki can yaşam kaynaklarını sergilerken, unuttuğumuz şey onların kendine has dünyaları olsa gerek. Sırf dilleri yok diye diğer canlıları sessizliğe mahkum etmek yerine onların seslerine de kulak vermemizi salık veren kitabın öngörüsü umarım evrenimizde farkındalık yaratır.

·    "Bir ağaç herhangi bir prensten daha soyludur." Ata sözü ağaçların değerini gözler önüne sererken,  görsellikleri  kadar işlevsellikleriyle de ağaçlar ekolojik dengeye hizmet ediyorlar. Bir ağaçla orman olamayacakları düşüncesi aralarındaki ilişkiyi güçlendirirken, Nazım Hikmet'in, "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" dizeleri de bu soylu birlikteliğe derin anlam katıyor.
"Ağaçların Gizli Yaşamı", görmemize rağmen düşünmediğimiz onca şeyi zihnimizde canlandırırken, çoğu ülkenin raflarındaki yerini uzun süre koruyacak gibi görünüyor.   Çünkü doğanın korunması adına çoğumuzun ciddi kaygısı var. Belki de onların dünyasından ne denli uzakta olduğumuzu görerek öz eleştiriye başladık bile. 
Ağaçların gizli yaşamı, aralarındaki iletişim, yardımlaşma süreçleri bu denli açık bir şekilde, üstüne üstlük kolaylıkla anlaşılacak bir üslupla aktarılırken, doğanın dünyasına daha özenli bir şekilde bakma taraftarıyım. Zira bir kitap, bir insanı bile değiştirecek güce sahipse; o bir insanda ağaçların gizli dünyasına hürmet edilmesini sağlayabilir. Neticede hepimiz aynı evrende yaşamını sürdürmeye çalışan canlılarız. Ağaçların kendine has dünyalarını tanımak adına bu kitap okunmalı düşüncesindeyim. 


Etiket: Ağaç, canlı, insan, doğa, kitap, orman

2 yorum:

Bu sitede yer alan yazıların tamamı, dilimkalemim.blogspot.com’un yazarı Mukaddes’çe Konuşan Satırlar’a aittir. Yazılarımın ve şahsıma ait görsellerin izinsiz olarak kopyalanması ya da kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre suçtur. Aksine hareket edildiği takdirde, yasal işlem başlatılacaktır.